איזי ריימונד

פעיל בקשת הזהב ובגלגל (גאווה ללא גיל), 83, תל אביב

aaa

aaa

aaa

Add a Title

Add a Title

מבומביי לישראל ובחזרה

עליתי לארץ מבומביי, שם הייתה קהילה יהודית עיראקית מאוד גדולה, עם עוד הרבה ילדים, בית ספר יהודי ובית כנסת מפואר. היינו משפחה גדולה – 4 אחים ו-4 אחיות. באותה תקופה שניים מהאחים שלי כבר גרו בארץ ושניים נוספים בלונדון. אז אחי ואני עלינו ב-1950 לישראל. נכנסתי לפנימייה, אחר כך התגייסתי לצבא ואז לסמינר למורים בירושלים. אחי הבכור שהיה עדיין בהודו כתב לי "איזי, בוא לבקר אותנו בבומביי". מה שלא הבנתי זה שהוא רוצה לשדך אותי לאחיינית של אשתו. הייתי בן 27, ורווק, אז הוא דאג לי. כשהגעתי לשם הכרתי את הבחורה הנחמדה הזו. אבל מיד הלכתי לאחי ואמרתי לו: "תראה, אני לא נוטה לכיוון בנות". אחי ענה לי: "אם כך - אסור לך להתחתן איתה".

הפעם הראשונה שהבנתי שאני גיי

אחרי שביקרתי בבומביי עברתי ללונדון. שם חייתי כמעט 40 שנים. התחלתי לעבוד שם ופגשתי לראשונה אנשים שהם גייז. זו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי שאני גיי. הרבה שנים אחר כך הלכתי לאסיפה של קבוצה שקראו לה Campaign for Homosexual Equality שמטרתה הייתה שוויון זכויות עבור הומוסקסואלים. פגשתי שם בחור אנגלי מאוד נחמד והוא היה בן זוג שלי במשך שלוש שנים. לא האמנתי שיהיה לי דבר כזה. זה מאוד השפיע עליי ושימח אותי. אלו היו שלוש שנים מאוד טובות בחיים שלי. כמו שקורה בהרבה זוגות, הזוגיות הסתיימה בלי בעיות. נשארנו חברים. הוא אפילו בא לבקר אותי בארץ כמה פעמים.

היציאה מהארון

הבמאי של ההצגות בגן מאיר התחבר מאוד לקבוצה הבוגרת ואמר שהוא רוצה לעשות הצגה על החיים שלנו, של השחקנים הבוגרים. להצגה קראו - גייריאטריה. הברקה של שם. ועם ההצגה הזו אני יצאתי מהארון. בהצגה היה שיר אחד שנקרא Nature Boy. זה שיר מאוד יפה שהמסר שלו הוא הדבר הכי חשוב בעולם - לאהוב מישהו ושיאהבו אותך בחזרה.

אני לא מרגיש שקוף

אחד הדברים שנאמרים כל הזמן על ידי אנשים מבוגרים זה "אנחנו שקופים בעיניכם". פעם ראיינו אותי לטלוויזיה ושאלו אותי אם אני מרגיש שאני שקוף. אמרתי להם – "מתבקש להגיד שכן, שהצעירים לא רואים אותי. אבל לפי דעתי צעירים נמשכים לצעירים. אי אפשר להכריח אותם להסתכל על אנשים מבוגרים. הצעירים לא נמשכים למבוגרים כי הם צעירים והם מלאי חיים, הם עושים דברים במהירות. זה לא מפליא אותי בכלל שיש הפרדה בין שני העולמות. לא הייתי אומר שאני מרגיש שקוף בגלל זה.
בנוסף - יש הרבה אנשים מבוגרים הומואים בתל אביב. מדוע אתם יושבים בבית? תבואו אלינו לגן מאיר. זו קבוצה פתוחה. אתם יכולים להישאר בארון. בואו, יש קפה, נשנושים, חברים וצחוקים.

העשייה שלי היום

אני פעיל במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב. יש שם שתי קבוצות שאני חלק מהן – קשת הזהב וגלגל (גאווה ללא גיל). קשת הזהב היא קבוצה של מבוגרים מהקהילה הגאה. עם הקבוצה הזו אני נפגש 3 פעמים בשבוע. אני תמיד מגיע ראשון וכשהם צריכים משהו הם תמיד פונים אליי. יש שם הרבה חבר'ה טובים.
עם הקבוצה השנייה אנחנו נפגשים פעם בשבוע. זו קבוצת תיאטרון שכוללת אנשים בכל הגילאים. אני כמובן הכי מבוגר והצעיר ביותר הוא בן 23. להצגה האחרונה שלנו קראנו "סימנים חיוניים". היא מבוססת על אירוע הבר-נוער. הייתה לה הצלחה גדולה מאוד כאן בארץ. הופענו בתיאטרון צוותא בפסטיבל עולמי של תיאטרון קהילתי. שם ראה אותנו האחראי על התיאטרון הספרדי, והוא הזמין אותנו להופיע בפסטיבל בספרד. הופענו שם פעמיים בעברית. עד כמה שאפשר להאמין לאנשים – הקהל מאוד נהנה מההצגה.

< קדימה
אחורה >

  • Facebook
  • Instagram