ד"ר אביגדור קפלן

מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, 81, רעננה

aaa

aaa

aaa

Add a Title

Add a Title

היום שלי

קם בחמש בבוקר, שש וחצי יוצא לירושלים. שבע וחצי אני כבר במשרד ועד בערך שש בערב אני בפגישות ודיונים אסטרטגיים של המשרד.
בתקופות שלא היה קורונה היינו גם מבקרים בכל המסגרות של המשרד. בתקופה הזו אני עובד גם בסופי השבוע. עשיתי מהפך במבנה הארגוני של המשרד, העמקתי את הקשר עם הרשויות המקומיות ועם מפעילי המסגרות השונות של המשרד. הצלחתי להשיג תקציבים נוספים לאוכלוסיית הרווחה. במהלך הסגר, חילקנו 120 אלף מנות מזון בכל יום לאזרחים ותיקים. עסקתי בכל הצד הארגוני, ונעזרנו ברשויות, בפיקוד העורף ובמתנדבים. טיפלנו בצרכים של אזרחים ותיקים עניים ועריריים, ובאוכלוסיות מצוקה שנזקקו לעזרה, בדגש על מזון.
עכשיו, בגל השני, יש הרבה הדבקות במסגרות 'חוץ-ביתיות' (פנימיות, מעונות, מקלטים לנשים מוכות, ילדים עזובים, וכו'). סימנו חמישה מתקנים אליהם מועברים חולים שלנו (כי הם לא יכולים להיכנס לבתי חולים רגילים) ואנחנו מנהלים את שאר המסגרות בתנאי חירום.

נקודות ציון חשובות בדרכי

תחילה היציאה מזיכרון יעקב לעבודה בתעשייה האווירית. זה מה שאפשר לי להתפתח. אחרת לא הייתי יכול לגדול.
נקודת ציון שנייה הייתה ההתמנות למנכ"ל קופת חולים כללית. תפקיד ראשון שלי כמנכ"ל של ארגון ענק, שהיה במשבר עמוק וכל מערכת הבריאות נשענת עליו. בארבעת שנות תפקידי גם שיקמתי אותו וגם נדרשתי לערוך הסדר נושים ענק (היה הגדול ביותר בשעתו, בהיקף של 3 מיליארד שקל, שנת 93).
נקודה חשובה נוספת שלימדה אותי הרבה הייתה המעבר לסקטור העסקי, שהייתי בו 16 שנים.
כמובן שחשוב לציין את הלימודים, כולל הדוקטורט שעשיתי בגיל 70 במדעי הבריאות, שנעשה כדי להעמיק את הידע האישי שלי. למדתי תארים בכלכלה ובסטטיסטיקה ותואר שני בתעשייה וניהול אבל האוניברסיטה האמיתית שלי הייתה בתעשייה האווירית. שם למדתי איך לנהל ואיך להבין מערכות מורכבות. המומחיות שלי היא ניהול משברים.

המוטו שלי

לפשט דברים מסובכים ולא לסבך דברים פשוטים. הישראלים לא יודעים לפרק דברים מסובכים, ומנגד לוקחים דברים פשוטים ומסבכים אותם עד כלות. האמריקאים יודעים לעשות את זה - להנחית אדם על הירח - ולפרק אותה לחלקים ולתתי-חלקים ובסוף להצליח. מצד שני, אנחנו מעולים בלאלתר.

מסר ממני לקוראים

לא להרים ידיים אף פעם'.
הכל פתיר. הכל אפשרי. גם כשאתה עומד בפניי משימת ענק, אפשר להתגבר ולפתור אותה. ותעסיקו את עצמכם כל הזמן, אם לא הייתה לי מטרה לקום בשבילה בבוקר, יום מסודר עם יעדים ומטרות, אז הייתי דועך. אני אעסיק את עצמי עד הרגע האחרון. מאחל לעצמי למות עם עט ביד. אחרים מעדיפים ליהנות ולבלות, לנהל את הפנאי, ההנאה שלי היא העבודה שלי. כמו שהפסנתרן ממשיך לנגן גם בגיל 90, זו ההנאה שלי - להמשיך לעבוד ולתרום לחברה.

על עצמי

כיום אני מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים - החל מינואר 2017.
אני מקבל הרבה כבוד מכולם שנהנים לספוג מהניסיון שאני מביא. כשאתה מגיע עם ניסיון מדיסציפלינות שונות למגזר ממשלתי אז אנשים צמאים לידע שאתה יכול להביא ומעריכים את זה. אני זקן המנכ"לים אי פעם במשרדי ממשלה ועוד במשרד בינוני מבחינת תקציב, ומאוד מאוד מורכב. אני בצלילות מלאה. אבל יש אנשים שאינם ויש מקום וצורך לעשייה עצומה עבור אנשים מוחלשים מכל חלקי החברה.

< קדימה
אחורה >

השיר האהוב

ממעמקים - עידן רייכל. מאוד אוהב את עידן רייכל.

  • Facebook
  • Instagram