ד"ר איילה גליקסברג

דוקטורית לפילוסופיה ופעילה בתחום מעמד האישה, חרדית, 84, גבעתיים

aaa

aaa

aaa

Add a Title

Add a Title

על חסד לא מדברים, חסד עושים

אני יו"ר "אמונה" סניף גבעתיים, יו"ר המועצה המייעצת של "אמונה" בישראל ונציגת "אמונה" בנשיאות מועצת ארגוני הנשים בישראל, בוועדה למעמד האישה בכנסת וב"עיק"ר" (קואליציה לטיפול במסורבות גט). בשנים האחרונות אני מתמקדת בפעילות של חיבור בין מועמדות לגיור לבין משפחות תומכות לקראת גיורן הרשמי.

יש שלושה דברים שמנווטים אותי: אהבת האדם, אהבת הדת היהודית ויראת אלוקים. מה שקיבלתי בבית הורי שעל חסד לא מדברים, חסד עושים. היום אחד החסדים הוא לתקשר עם אנשים בכלי התקשורת הקיימים: מיילים, ווטסאפ, וקבוצות שונות. אנחנו מחוברים לזום עם בית הכנסת שלנו – יום יום מתפללים איתם. אני מחוברת גם בווטסאפ לקבוצות של נשים פעילות בארגונים חברתיים. האינטראקציה שלנו מתמקדת בשימור המשפחה ומקומה של האישה, דברים שהיום אינם מובנים מאליהם. אני מלווה נערות ונשים שמתלבטות לקראת כתיבת מחקרים ומעורבת בתחום גם מחוץ לגבעתיים. הקורונה שיבשה קצת את המערכת החברתית שלי – פעם ביום ההולדת שלי הלכתי לבקר חולים והשנה לא אוכל לעשות את זה אבל מצד שני זו תקופה לא שגרתית ולא טבעית.

הגשר שבין המנדט הבריטי לבין הקמת המדינה

הייתי ממש קרובה לאירוע הכרזת המדינה. הייתי בת בערך 11 וחצי, כשגילו את מקום ההכרזה ואבי עליו השלום אמר לי - "ילדתי, שאי רגלייך ורוצי לשם". באותה תקופה היינו בגשר שבין העוצר שהבריטים הטילו עלינו לבין הקמת המדינה ובמקביל חיינו את החסר של המשפחה שנספתה.
הגעתי למקום בו הוכרזה המדינה וראיתי שמן המדרגות יורדים חברי מועצת המדינה, והיה מצד אחד הרב יצחק מאיר לוין מאגודת ישראל ומהצד האחר מיקוניס מהקומוניסטים (הצד השמאלי של המפה) ובטווח ראינו את כולם יורדים ואני רואה את המחזה לנגד עיני, וכל הרשימה מצויה על מגילת העצמאות.
כשמלאו לי 70 לקחתי את כל נכדי לביקור שורשים באותו מקום להדגים לפניהם את המעבר בין השלטון הזר לבין המדינה היהודית. המוזיאון היום בעיני מבטא את הפשטות והצניעות של אותה התקופה.

מי שלא עושה לא טועה

מאחר שאני מאמינה שהקב"ה מוביל אותנו אז אין לי תשובה לשאלה האם הייתי עושה משהו אחרת. בוודאי שאדם גם טועה, מי שלא עושה לא טועה, אבל זו שאלה שאין לי תשובה עליה – אני לא מאמינה בחכמה שלאחר מעשה.

על עצמי

נולדתי בתל אביב וגדלתי בשכונת פלורנטין. אני מראשונות הנשים הדתיות שעסקו בתחום מעמד האישה. ייסדתי את מועצת הנשים העירונית של גבעתיים, הייתי יועצת בכירה לרשות לקידום מעמד האשה במשרד ראש הממשלה ואחראית למיזמים חדשניים במגוון אוכלוסיות. הייתי חברה במשלחת ישראל לאו"ם לוועידה למעמד האישה. אני ממייסדות אתר האינטרנט לנשים נש"ר. בנוסף כתבתי שלושה ספרים ופרסמתי טור שבועי בעיתון מעריב במשך שש שנים. מאחר שגדלתי בתל אביב היה חזק אצלנו המשפט "ואהבת לרעך גם הוא לא כמוך".
אני נשואה למעלה מ-60 שנה לאיש שלי, הרב האשכנזי הראשי בגבעתיים ולאורך כל הדרך הקב"ה מוליך אותנו. בזכות היותי נשואה לו זכיתי לפגוש בהרבה רבנים גדולים. ברוך ה' יש 4 ילדים ויש נכדים ונינים והלב יכול להכיל עד בלי די.

< קדימה
אחורה >

  • Facebook
  • Instagram