משה ספיר

מאוהב בים מגיל 10, 81, בחיפה

aaa

aaa

aaa

Add a Title

Add a Title

על עצמי

נולדתי בטורקיה ועליתי לארץ בשנת 1939 כשהייתי בן שלושה חודשים. משפחתי במקור מספרד, הייתה בגירוש ספרד. עברה דרך סלוניקי שביוון, ואחרי כמה שנים שם במצב מאוד קשה הם היגרו לטורקיה. רק מטורקיה היה אפשר לעלות לארץ. אבא שלי עבד בנמל סלוניקי, אחר כך הוא אמר שהוא ציוני וצריך לבנות את הארץ, ולבנות את הארץ זה לא בנמל, אז הוא הלך ועבד בבניין ומשם הלך לעבוד בפרדסים. וככה התגלגלנו בין מאזור לחיפה.
התחנכתי בתנועת בית"ר, לאחר מכן עברתי לגדנ"ע ים והייתי שם מדריך. אחרי בית ספר עממי הייתי חייב לצאת לעבוד כדי לעזור בבית. את התיכון שלי עשיתי בגיל 30 ועבדתי בבזק, הייתי מנהל תשתיות בצפון. פרשתי מוקדם, בגיל 54, החלטתי שאני עושה משהו לנפש שלי, בשביל הנשמה. למדתי תיירות בגיל 54, כשסיימתי עבדתי על אוניות נוסעים במהלך עשר שנים בתור קצין צוות. בין לבין גם עברתי קורס סקיפרים ויש לי יאכטה.
כיום יש לנו שלושה ילדים, שבעה נכדים ונין בדרך.

הטברנה שלי

כל יום שישי אנחנו עושים קבלת שבת עשרה חבר'ה, סקיפרים. הסירה שלי שעוגנת בחיפה, זה מה שמחזיק אותי היום. למרות שעכשיו אנחנו לא יכולים לעזוב את הארץ, אנחנו מפליגים לאורך החוף שלנו, כי בדרך כלל אנחנו יוצאים כמה פעמים בשנה לחו''ל כמו קפריסין, רודוס, סנטוריני, בעצם לכל איי יוון.

אירוע מכונן בחיי

כשהייתי בחיל הים, בדיוק התחילו לרכוש צוללות ומפקד השייטת קרא ואמר לי: 'מחפשים מתנדבים לצוללות באנגליה, אתה תהיה שם במשך שנה'. אבל חונכתי שקודם כל מתייעצים עם ההורים וכשסיפרתי לאמא שלי, היא שאלה אותי מה זה צוללת והסברתי לה שזו אוניה מתחת למים והיא אמרה ישר: 'בשום פנים ואופן לא!'. אני הייתי מיועד להיות על הדקר, ולצערי חברים טובים שלי הלכו עם הדקר. ואני מקבל צמרמורת כשאני חושב על זה. כל שנה אנחנו עושים אזכרה לחללי דקר עם היאכטות. זה באמת אירוע קשה ומשמעותי.

שירים שאני אוהב

אני הכי אוהב נוסטלגיות ישנות שלנו בעברית, בעיקר אריק איינשטיין. כמובן שגם את אלביס וריצ'ארד הקטן.

היום יום שלי

אני קם בכל בוקר בשעה ב-6, שותה את הקפה, אומר לאישה להתראות, הולך לעשות קניות ומשם למרינה. את יודעת, יאכטה זה כמו אישה, אם אתה לא מטפל בה היא בוגדת בך. בכל יום אני מנקה אותה ומטפח אותה עד הצהריים. בצהריים אני מגיע הביתה מכין לאישה שלי אוכל, אוכלים ואז הולכים לנוח.
אחר הצהריים אני יושב על המחשב. אני לא אוהב לראות טלוויזיה, כי זה מעצבן אותי. באינטרנט יש לי את הטברנות ביוונית, מוזיקה יוונית ואני גולש בין מאמרים היסטוריים.

< קדימה
אחורה >

המוטו שלי

"קחו את הכל בקלות, תהנו מהחיים ואל תשמרו טינה לאף אחד, כי זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות". מישהו פגע בך, תעבור הלאה. ככה אני חינכתי את הילדים שלי.

  • Facebook
  • Instagram