רנה שיינפלד

כיראוגרפית, רקדנית ומנהלת תאטרון, 81, תל אביב

תרבות ואומנות

חינוך וספורט

קרדיט צילום: באדיבות mako | צילום: שי פרג

"היצירה האהובה עלי היא בד"כ האחרונה. אני אוהבת לייצר מתוך המקרה ולא מתוך תכנון"

האומנות לא נפרדת מהחיים

קשה לי מאוד להצביע על רגע משמעותי אחד. כל החיים הם רגע אחד משמעותי. ההקמה של להקת בת שבע הייתה אירוע היסטורי. הקמת להקת בת שבע הייתה מאוד מאוד משמעותית יחד עם הברונית בת שבע דה רוטשילד ומרטה גרהם וגדולי הכוריאוגרפים. אח"כ כשהקמתי את התיאטרון שלי זה היה מאוד משמעותי. כל יום הוא מאוד משמעותי. אני עשיתי 90 יצירות וכל יצירה היא מאוד משמעותית בעיניי. גם כל הלידות שלי, כל ההריונות הם משמעותיים ביותר. יש כל כך הרבה דברים משמעותיים בחיים. האומנות לא נפרדת מהחיים. החיים והאומנות זה דבר אחד. זה אחד מזין את השני. שואלים אותי אם אני חיה בשביל לרקוד או רוקדת בשביל לחיות? אני מאמינה שגם וגם.

אני לא מתחרטת על שום דבר

אין משהו שהייתי עושה שונה כי אני לא טיפוס כזה שהוא ביקורתי יותר מידי. אני לא בודקת ומחפשת ואומרת אולי ככה או ככה. אני מאמינה במקרה ואני זורמת עם זה. אני לא מאמינה ביותר מדי אנליזות וניתוחים למרות שאני גם מנתחת. אני גם כותבת שירים. אני לא יודעת אם הריקוד זה מחלה או מתנה או זכות או חובה. אני חושבת על הדברים אבל אני לא מתחרטת על שום דבר.

יש משהו יפה בחוסר שלמות

היצירה האהובה עלי היא בד"כ האחרונה, זאת שאת רק עכשיו ילדתי. אני הוצאתי ספר שירים חדש עכשיו ובתוכו קטעי שירים שכתבתי בתקופת הקורונה. יש שיר אחד שעכשיו עבדתי עליו, אני רוקדת ומקריאה את המילים על הבמה. הוא נקרא הגוף הרוקד.
לאחרונה אימצתי את שיטת הואבי סאבי. לא למדתי אותה, אלא הגעתי אליה באופן טבעי עם המחקר שלי בריקוד, עם הגיל והמחקר שלי בחיים. השאיפה שלי פחות וירטואוזיות, יותר טבעיות, פחות שלמות כפי שחונכתי כל החיים להגיע לשלמות. לראות את היופי והאמת באי השלמות. אני מאמינה שחוסר השלמות הינו חלק חיוני ויפה של החיים ושל הטבע. אני למשל מאוד אוהבת את שיטת המקריות, לייצר מהמקרה ולא מתוך תכנון.
זה מאוד מתחבר לריקוד. הריקודים שלי, הרגעים הכי יפים הם קרו במקרה או בטעות. הרגעים הכי נפלאים ומופלאים שיש בהם קסם קרו בגלל טעות לא בגלל השכל והמחשבות שישבתי ליד שולחן וארגנתי את המחשבות.

היום שלי

בימים אלה אני מצלמת בפסטיבל תל אביב דאנס של "סוזן דלל" את המופע החדש שכולל כיראוגרפיה ושירים שכתבתי. זה בנוסף לניהול התאטרון הכולל להקה עם 6.
בדרך כלל אני קמה בבוקר ועושה שיעור- מאמנת את עצמי כרקדנית ואחרי זה עובדת על הריקוד שיצרתי או יוצרת ריקוד חדש. זאת, בנוסף לניהול התאטרון - תמיד יש הרבה עבודה ניהולית, אדמינסטרטיבית ובירוקרטיה. בימי קורונה הכל השתבש והשתנה. כבר חצי שנה קובעים לך הופעה והיא כל הזמן מתבטלת. אני עוד מלמדת אז יש לי קשר עם הלהקה, אבל בכל זאת האומנות באה כדי לבדר עם אנשים.

< קדימה
אחורה >

  • Facebook
  • Instagram