שלמה הלל

נשיא המועצה לשימור אתרי מורשת, 97, רעננה

aaa

aaa

aaa

Add a Title

Add a Title

היום שלי

אני הולך לישון אחרי חצות אז אני לא מתחיל מוקדם מדי. אני מכין ארוחת בוקר, משתמש בריבה שאני מכין בעצמי. אני פותח את המחשב לראות את הדואר הנכנס ומתעדכן בעיתון. עוד לפני שאני פוקח את העיניים אני פותח רדיו ועד הלילה אני שומע חדשות. יש לנו פגישות טלפוניות, ישיבות ופעם-פעמיים ביום מגיעים אנשים לבקר. אני מגיע לעתלית ולאתרים אחרים.
פעם בשבוע מגיעה מזכירה לעזור לי בענייני המחשב. התבקשנו בשנים האחרונות להעביר לגנזך המדינה את הארכיון שלי ועד עכשיו אנחנו מעבירים ומסדרים מסמכים היסטוריים והתכתבויות שלי. יש לי מסמכים מתקופת העלייה הבלתי לגאלית.

אני הכי גאה בהעפלה

אני עשיתי הרבה דברים רבים בחיי: הייתי חבר כנסת, שר, יו"ר הכנסת, שגריר, השתתפתי במבצעים חשאיים, אבל הדבר שאני הכי גאה בו זה ההעפלה, בעיקר ההבאה של יהודים מארצות האסלאם. הייתי בסוריה, בלבנון, באיראן, בעיראק, ניהלתי את המו"מ עם ראש ממשלת עיראק תאופיק א-סוודי להוצאת היהודים וקיבלנו את הזיכיון להביא את המטוסים. למחרת חתימת ההסכם התפרסם בניו יורק טיימס באותיות קידוש לבנה שזו תהיה ההגירה האווירית הגדולה ביותר בהיסטוריה. עלו אז בין 104 ל-110 אלף איש בטיסות הישירות.
ההעפלה היא תחום בהיסטוריה של הציונות שאין כדוגמתו. להביא את האנשים חזרה ארצה אחרי אלפיים ויותר שנה, בדרך לא דרך ובסכנת נפשות. לצערי אנחנו לא מצליחים לתת לזה ביטוי ראוי, לא במערכת החינוך ולא בהצגה בעולם. אבל זה הסיפור הנפלא והייחודי של העם שלנו.

נקוה לטוב

כולם צוחקים עליי שאני מסיים את השיחות ב'נקווה לטוב' או 'מקווה שיהיה יותר טוב'.

העשייה שלי היום

אני נשיא המועצה לשימור אתרי מורשת. יש לנו תשעה אתרים שהם בניהול שלנו והמון אתרים שאנחנו עזרנו לשפץ ולשקם אבל הם מנוהלים באופן מקומי. בין האתרים נמצא מחנה עתלית. זה הנושא הקרוב ביותר לליבי – העלייה הבלתי לגאלית. הפכנו אותו למחנה להנצחת מפעל ההעפלה. יש שם דגם של אוניית מעפילים שאפשר לבקר בה ולראות סרט על ההעפלה. הצלחנו להביא מטוס זהה למטוס הראשון שהעלה יהודים מעיראק בשנת 1947 (מבצע מייקלברג). זה מטוס שאני הבאתי וזו הייתה הפעם הראשונה שהייתה העפלה במטוסים. במטוס יהיה סרטון שמספר על ההעפלה במטוסים ובמבואה אפשר יהיה ללמוד על ההעפלה מארצות האסלאם.

עד לפני זמן לא רב, לפני שהופיעה הקורונה הארורה, הייתי מופיע בהרצאות: בבית הפלמ"ח, יד בן צבי וכו'. ההרצאות עסקו בעיקר בהעפלה, מאחר שאני נחשב לאחד האחרונים שהכירו את זה מקרוב. מאז שהתחילה הקורונה אין אפשרות להופיע בפני קהל, אבל אני עדיין עורך ביקורים. לאחרונה ביקרתי ברחובות, במכון איילון. זה בית חרושת לכדורים 9 מ"מ שהקיבוץ שלי, מעגן מיכאל, הקים בשנת 1945 מתחת לאפם של הבריטים, בעומק תשעה מטרים באדמה. היום זהו אתר מורשת. עד לחודשים האחרונים היו מגיעים מאה אלף איש בשנה לבקר שם. ביקרתי גם בעתלית לאחרונה, כדי לראות את ההתקדמות בתצוגה של מבצע מייקלברג. אתמול הייתה אצלי ישיבה של כמה שעות בעניין זה. יש ימים עסוקים יותר ועסוקים פחות, אני לא פקיד עם שעות עבודה קבועות.

< קדימה
אחורה >

  • Facebook
  • Instagram